Boty pro děti

Boty pro děti.

Skoro každá maminka se ptá jaké má pořídit svému děťátku boty.

Dětská noha má několik odlišností od dospělé nohy. Noha se teprve vyvíjí, kosti ještě nejsou plně osifikovány, architektonika není definitivní, kloubní spojení a vazivový systém nemá dostatečnou stabilitu a pevnost, ale ani svaly nemají ještě konečnou podobu. Dětská noha roste rychlostí průměrně 15-18 mm za rok, u starších dětí 8-12 mm. To znamená, že 2-3 leté dítě potřebuje 2-3 velikosti obuvi za rok. Přičemž růst nohy není plynulý, ale probíhá ve skocích. Snadno se tedy může stát, že vámi koupené boty jsou dítěti za 2 měsíce malé. Dětské nohy se také mnohem více potí a mají relativně nižší citlivost vůči bolesti a tlaku. Nevhodná obuv či nadměrná zátěž může chodidlo relativně rychle traumatizovat nebo dokonce deformovat.

Jak vybírat obuv

Výběr bot pro malé děti by se měl řídit určitými pravidly. Malým dětem, které ještě nechodí nedáváme boty vůbec, těm co začínají chodit zvolíme kožené capáčky, které zachovávají maximální vnímání  nohy, noha není omezena v pohybu a jsou z principu protiskluzné. Až teprve opravdu samostatně chodící dítě může chodit v botách (12-14 měsíců). Bota musí mít dostatečnou délku a šířku. Hovoříme o takzvaném nadměrku, kdy bota má být o 10-15 mm delší než prsty. Vzniklý prostor je rezervou pro dostatečný pohyb prstů při chůzi a polovina je pro růst chodidla. Šířka obuvi pak má odpovídat obvodu nohy, štíhlá noha v široké botě klouže, případně se i vyzouvá a vzniklý prostor je rezervou pro dostatečný pohyb prstů při chůzi a polovina je pro růst chodidla. Šířka obuvi pak má odpovídat obvodu nohy, štíhlá noha v široké botě klouže, případně se i vyzouvá a poškozuje tlakem prsty. Široká naopak zamezuje krevnímu oběhu a deformuje přední část nohy. Dětská noha se vyvíjí do 6-7 let věku, proto pro předškolní děti jsou více než vhodné kotníčkové boty které dobře vedou patu jsou stažitelné přes nárt a kotník. Bota by měla být přizpůsobena funkci, zatímco pro běžné nošení má být pevná podešev, ale s možností stočení do spirály a ohnutí paty ke špičce, tak pro trekovou obuv do horského terénu volíme podstatně pevnější podešev ( podrážku), ale se stejnými principy. Měkká bota v horském terénu způsobí přetížení plosky. Odpružená běžecká bota na běžné nošení způsobí nedostatek aference z plosky nohy a noha ,,zleniví“. Vždy však raději se zpevněním paty opatkem, s měkkou patou noha volně klouže po stélce, bez paty dochází ke zvýšené aktivitě krátkých svalů prstů na straně chodidla. Jakoby se prsty snažily botu držet samy.  Pozor na váhu boty, obuv by měla být co nejlehčí. Některé boty zimní či právě trekové jsou na dětský organizmus relativně těžké a ovlivní tak stereotyp chůze.  Zvolené výrobní materiály by měly maximálně respektovat prodyšnost, jinak by mohlo dojít k dermatologickým obtížím. Ideální je kůže a textil. To platí i pro holínky, ty by měly být celé potaženy bavlněnou látkou. Dlouhodobé nošení měkkých gumových bot - tolik populární děrované sandálky, bohužel na vyvíjející se dětskou nožičku nelze doporučit, jsou příliš měkké, nevedou patu, špatně odvádí pot, chodidlo při každém kroku klouže do stran. Podpatek má být co nejnižší nejlépe rovná podešev. Naopak podpora klenby nohy by měla být samozřejmostí to zajišťuje stélka ze savého přírodního materiálu. Vhodná vložka funguje také jako izolační vrstva proti pocitu studených nohou. 

Co říci závěrem. Heslo "pro krásu se musí trpět" z hlediska zdravého vývoje jedince opravdu neplatí. Je lepší dětem koupit kvalitní, dražší a často vlastně i vkusnější obuv tolik neodpovídající různým módním výstřelkům, než nechat nevratně zdeformovat dětskou nožičku, která bude bolet nejenom na plosce ale v celém pohybovém aparátu. Protože platí, že postavení plosky nohy ovlivní kolenní a kyčelní kloub, pánev, páteř, a tím třeba také horní končetinu.
 

 

Všechny články na těchto stránkách jsou psány populární formou a slouží pouze jako doplňkový zdroj informací pro klienty. V žádném případě nejsou určeny pro diagnostiku, obtíže klientů je vždy nutné konzultovat s fyzioterapeutem, nebo lékařem.

Všechna práva vyhrazena © FYZIOTERAPEUT-IN 2015. Neoprávněné užití a šíření bez souhlasu autora není dovoleno.