Plochá noha dospělých

Plochá noha dospělých  (Pes planovalgus).

Plochá noha u dospělých vzniká nejen na základě již dětské ploché nohy, ale i na původně nedeformované noze, svou roli zde hraje dlouhodobá statická zátěž (dlouhé stání a pomalá chůze, nadváha, nošení příliš těžkých břemen), nevhodná obuv či hormonální nerovnováha. To je také důvod proč často vzniká také v období těhotenství či klimaktéria. Nemocný si stěžuje na bolest, brnění, píchání, pocitu tupého tlaku v oblasti hlezna a subtalárního skloubení (uvnitř paty) s maximem pod zevním kotníkem, bolest vyzařuje na přední stranu holeně. Příčinou bolestí je valgózní postavení paty (pata ujíždí ven), přednoží se rotuje do abdukce a pronace (přední část chodidla se vytáčí ven). Toto postavení nohy neumožňuje odvíjení chodidla při chůzi, došlap je tvrdý, při každém kroku dojde k tvrdému nárazu, který traumatizuje nejenom kotník, ale i vyšší struktury - koleno, kyčel, pánev a přes páteř se otřes šíří dál. Tkáně na trauma reagují otokem často doprovázeným varixy (křečovými žílami) a zvýšenou potivostí nohy.

Terapie

Terapie je hlavně konzervativní. Snažíme se předejít vyvolávající příčině, nošením vhodné obuvi, dlouhé stání nahradíme střídáním se sedem na vysoké židli a vyvarujeme se nošení nadměrných břemen. Již vzniklé plochonoží  podpoříme individuálními vložkami dle odlitku nohy pacienta, součástí vložky je mediální klín (klín na vnitřní straně nohy) a retrokapitální pelota (,,srdíčko“ v první třetině chodidla). Varixy (ochablá cévní stěna) zpevníme kompresívními punčochami. Potivost můžeme ovlivnit reflexní terapií plosky nohy. U pacientů s plochonožím je indikována fyzioterapie, jejíž základem je senzomotorické cvičení.

Fyzioterapie

Relaxace a protažení hypertonických ( zvýšené napětí) svalů, mobilizace kloubů nohy, facilitace chodidla, nácvik opory a ideálního zatížení nohy. Rehabilitace má význam v okamžiku kdy klenba padá, kdy zabráníme deformitě, ale i už u dlouhodobě spadlé klenby. V tomto případě se klenba u dospělých s velkou pravděpodobností již nezvedne ale zabráníme sekundárním komplikacím způsobeným otřesy a deformitou.

 

Všechny články na těchto stránkách jsou psány populární formou a slouží pouze jako doplňkový zdroj informací pro klienty. V žádném případě nejsou určeny pro diagnostiku, obtíže klientů je vždy nutné konzultovat s fyzioterapeutem, nebo lékařem.

Všechna práva vyhrazena © FYZIOTERAPEUT-IN 2015. Neoprávněné užití a šíření bez souhlasu autora není dovoleno.