Ergonomie počítačového pracoviště.

Jak má vypadat počítačové pracoviště.

Posaďte se zpříma a srovnejte si výšku židle, tu určujeme podle výšky podkolenní rýhy, přičemž chodidla se lehce opírají celou plochou o podlahu a oči jsou ve výšce horního okraje obrazovky. Opěrka nemá přesahovat dolní úhel lopatek a nejvíc vyčnívající část opěry umístěte přibližně mezi 3. a 5. bederním obratlem, to odpovídá přibližně výšce 18–20 cm nad sedadlem. Výška pracovní plochy je ovlivněna charakterem pracovní činnosti. Práce vyžadující přesnost a jemnou koordinaci by měly mít manipulační rovinu vyšší, u pracovních stolů 3 – 5 cm nad výškou lokte. Naopak při práci na počítači je vhodné umístit desku pracovního stolu do úrovně loktů či níž. Její dolní hrana nesmí utlačovat stehna. Nezapomeňte také na prostor pro chodidla, tedy volte desku s odpovídající šířkou nejlépe 75cm. Minimální délka pracovní desky má být 120 cm. Výšku monitoru srovnejte podle výšky sedící postavy, horní okraj obrazovky do úrovně očí, nebo lépe v úhlu 15-20° pod úroveň očí a ve vzdálenosti 50 až 70 cm od očí uživatele, tj. 2–3 krát větší vzdálenost, než je velikost úhlopříčky obrazovky.

Klávesnice by měla být oddělena od tělesa obrazovky, aby bylo možné ji individuálně umístit na pracovním stole, pokud však jedinec pracuje s klávesnicí jen krátkodobě, lze tolerovat notebook. Výška středu klávesnice by měla být přibližně ve výšce loktů, aby nedocházelo k nepřirozené poloze předloktí a zápěstí. Při častém používání klávesnice je ideální zvolit ergonomickou, tj. lomenou nebo ohnutou klávesnici, které by měly zlepšit držení ruky v neutrální poloze. Před klávesnicí by měl být zajištěn dostatečný prostor, minimálně 8 cm, k poskytnutí opory ruky pro tyto účely se doporučuje využít speciálních, měkkých gelových podložek. Výhodné jsou i pohyblivé opěrky předloktí s kloubovou konstrukcí, které se uplatní zejména při intenzivní práci s klávesnicí. Myš  by měla být umístěna co nejblíže klávesnici a ve stejné výšce. Velikost a tvar myši by měl vyhovovat individuální velikosti a tvaru ruky a respektovat případné leváky. K usnadnění pohybu myší a jako prevence muskuloskeletálních onemocnění se používají pod myš přilnavé podložky či gelové opěrky zápěstí. Kromě standardní počítačové myši, pro občasnou práci u počítače, jsou na trhu i různé ergonomické varianty pro uživatele, kteří tráví u monitoru desítky hodin týdně. Pro vážnou práci se spíše hodí ty s dostatečně dlouhým tělem, které podporují klenbu ruky.

A co především. Snažte se, o sed v ose stůl- židle- monitor, asymetrická pracovní poloha může být příčinou řady muskuloskelatálních onemocnění.

 

Všechny články na těchto stránkách jsou psány populární formou a slouží pouze jako doplňkový zdroj informací pro klienty. V žádném případě nejsou určeny pro diagnostiku, obtíže klientů je vždy nutné konzultovat s fyzioterapeutem, nebo lékařem.

Všechna práva vyhrazena © FYZIOTERAPEUT-IN 2015. Neoprávněné užití a šíření bez souhlasu autora není dovoleno.